W dniach od 01 do 15.02 zawodniczki naszego bytomskiego klubu judo Anna i Alicja Miarka przebywały na zgrupowaniu Judo w stolicy Japonii Tokio. Podczas wyjazdu uczestniczyły w treningach w pierwszej szkole Judo Kodokan oraz klubach szkolnych takich jak Arai Dojo, Shutoku, Aiko Sato. Był to bardzo wymagający i znaczący szkoleniowo wyjazd. W wolnym czasie udało się zwiedzić charakterystyczne dla Tokio miejsca takie jak np. Skytree czy skrzyżowanie Shibuya.
Judo Kodokan
- 7
Tłusty Czwartek
Tłusty Czwartek to tradycyjne święto obchodzone w Polsce, które przypada na ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Rozpoczyna ostatni tydzień karnawału tzw. Ostatki. Jest to dzień związany z z tradycją, smakiem i radością. Jest to także okazja do wspólnego spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi.
Tradycja mówi, że jeśli ktoś w Tłusty Czwartek nie zje ani jednego pączka, to skazuje się na niepowodzenia, które trwać będą minimum do kolejnego Tłustego Czwartku.
Zgodnie ze staropolskim przysłowiem dziś w naszej szkole zrobiło się baaardzo słodko!
EDUKACJA PROZDROWOTNA UCZNIÓW KLASA I-III
Realizując program Szkoły Promującej Zdrowie klasa 1a wraz z wychowawczynią oraz panią pielęgniarką 18 lutego 2025 roku przygotowała apel o tematyce zdrowotnej - "ZDROWY STYL ŻYCIA - ZDROWE ODŻYWIANIE - HIGIENA JAMY USTNEJ". Uczniowie poprzez witaminowe wiersze i piosenki przedstawili jak należy dbać o zdrowie i higienę ciała. Pani pielęgniarka omówiła zasady prawidłowej higieny jamy ustnej, przypomniała o jedzeniu owoców i warzyw oraz o konieczności picia wody. W ramach współpracy rozpoczęliśmy realizację dwóch programów zdrowotnych:
- "DZIEL SIĘ UŚMIECHEM" - pod patronatem Polskiego Czerwonego Krzyża, Firmy Mars Polska, Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej. Program ma na celu nauczyć dzieci umiejętności dbania o higienę jamy ustnej, zapoznać z zasadami prawidłowego i skutecznego mycia zębów oraz wskazać zagrożenia związane z brakiem dbałości o uzębienie. Każde dziecko otrzymało książeczkę z różnorodnymi aktywnościami oraz zadaniami do wykonania, które w łatwy sposób pomogą przyswoić wiedzę;
- " Z HIGIENĄ ZA PAN BRAT" - pod patronatem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Gorzowie Wielkopolskim. Celem programu jest zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami higieny osobistej, w celu zapobiegania chorobom zakaźnym. Dzieci otrzymały broszurki z zadaniami do wykonania.
Programy będą realizowane poprzez zajęcia edukacyjne prowadzone przez panią pielęgniarkę, opiekuna "Szkolnego Klubu Wiewiórka " oraz wychowawców klas. Wiemy, że kluczem do budowy właściwych nawyków w przyszłości jest prozdrowotna edukacji uczniów prowadzona od najmłodszych lat. Chcemy zachęcić dzieci do brania odpowiedzialności za zdrowie swoich zębów. Pragniemy również zaangażować dzieci i rodziców do udziału w budowaniu właściwych nawyków w dbaniu o zdrowie jamy ustnej.
Alina Szymczyk - Opiekun Szkolnego Klubu Wiewiórk
Do Grodu Piastowskiego w Bytomiu Odrzańskim.
Uczniowie klasy 4a wraz z wychowawczynią w dniu 12 lutego 2025 roku udali się do Grodu Piastowskiego w Bytomiu Odrzańskim.
Spacer był wyjątkowo udany gdyż dopisała nam pogoda i mogliśmy zobaczyć figury wojów oraz kamień upamiętniający wydarzenie z 1109 roku.
Zofia Jolanta Fudali
Aktywnie na przerwach!
W ramach programu profilaktycznego "Szkoła promująca zdrowie" uczniowie klas 1-3 biorą aktywny udział w działaniach promujących " Aktywne przerwy".
Uczniowie, dzięki aktywnemu spędzaniu czasu podczas przerw mają możliwość spożytkowania energii między lekcjami, czynnego odpoczynku, nauki poprzez zabawę oraz integracji dzieci z różnych zespołów klasowych.
Euroweek w Dusznikach Zdroju.
W dniach od 11 do 15 lutego 2025 r. 20 uczniów klas ósmych pod opieką Pani Ilony Bigos i Heleny Morel wzięło udział w warsztatach Euroweek w Dusznikach Zdroju. Podczas zajęć z wolontariuszami z Ghany, Peru, Sri Lanki oraz Polinezji Francuskiej nasi uczniowie nie tylko rozwijali kluczowe kompetencje z języka angielskiego, ale również budowali pewność siebie oraz zawierali nowe przyjaźnie. Współpracując od rana z uczniami z innych szkół w Polsce przygotowywali i prezentowali w języku angielskim wiele ciekawych projektów, jak "Crazy Reklama" czy "Mission Impossible". Podczas spotkań z wolontariuszami mieli okazję poznać ich kraje, nauczyć się kilku słów w ich językach, a nawet zatańczyć do magicznych afrykańskich rytmów. Język angielski towarzyszył im nawet podczas codziennych spacerów, w trakcie których musieli wykonać wiele ciekawych zadań. Wszyscy świetnie się bawili i bogatsi o nowe językowe i międzykulturowe doświadczenia wrócili bezpiecznie do domu.
4
Wizyta zawodoznawcza klasy 7b w firmie JM Solar- odkrywamy branżę OZE
W ramach lekcji doradztwa zawodowego uczniowie klasy 7b mieli okazję odwiedzić lokalną firmę JM Solar, która dynamicznie rozwija się w branży odnawialnych źródeł energii. Firma specjalizuje się w montażu instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, kotłów pelletowych oraz ogrzewania podłogowego. Stawia na innowacyjne technologie i nowoczesne rozwiązania, które wykorzystują najnowsze osiągnięcia w dziedzinie automatyki i sterowania.
Podczas wizyty uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak wyglądają panele fotowoltaiczne, pompy ciepła oraz inne urządzenia stosowane w nowoczesnych systemach grzewczych. W tematykę odnawialnych źródeł energii wprowadziła ich pani Daria Czujwid- specjalistka ds. funduszy ekologicznych, która w firmie zajmuje się obsługą klientów, udzielaniem kredytów, logistyką, obsługą programów wsparcia finansowego takich jak „Mój Prąd”, „Czyste Powietrze”, „Moje Ciepło”.
Dzięki jej fachowej wiedzy uczniowie dowiedzieli się m.in.:
✔ Jakie są koszty inwestycji w OZE?
✔ W jakich zawodach można pracować w tej branży?
✔ Jakie szkoły należy ukończyć, aby zdobyć odpowiednie kwalifikacje?
✔ Jakie są możliwości zatrudnienia i orientacyjne zarobki w sektorze OZE?
Firma JM Solar to przedsiębiorstwo rodzinne i koleżeńskie, które chętnie wspiera rozwój młodzieży – nie tylko poprzez organizację wizyt edukacyjnych, ale także poprzez przyjmowanie praktykantów uczących się na kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Ponadto aktywnie angażuje się w wspieranie młodych sportowców – piłkarzy oraz judoków.
Dzięki uprzejmości firmy i zaangażowaniu pani Darii uczniowie mogli zdobyć cenną wiedzę o zawodach przyszłości i ekologicznych rozwiązaniach, które z roku na rok zyskują na znaczeniu. Wszyscy zgodnie przyznali, że wizyta była niezwykle interesująca, a zdobyte informacje mogą pomóc im w wyborze przyszłej ścieżki kariery.
Serdecznie dziękujemy firmie JM Solar za gościnność i możliwość poznania świata nowoczesnych technologii!
Zachęcamy również wszystkie lokalne firmy oraz osoby prowadzące własną działalność do współpracy. Chętnie odwiedzimy różne przedsiębiorstwa, aby nasi uczniowie mogli zobaczyć, jak wygląda praca w różnych branżach. Zapraszamy także do naszej szkoły osoby, które chciałyby podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, opowiedzieć o swojej firmie, zaprezentować oferowane usługi lub towary. Wiedzę najlepiej przyswaja się w praktyce, obserwując i doświadczając ją na żywo!
Opracowała Ewa Górska nauczyciel doradztwa zawodowego
ŚNIADANIE DAJE MOC!
Każdego roku uczniowie klas 1-3 biorą udział w programie dla szkół „Pij mleko" oraz „ Owoce i warzywa w szkole", polegającym na spożywaniu zdrowych drugich śniadań z produktów otrzymywanych w szkole. Dzieci piją w szkole mleko, soki oraz jedzą sezonowe warzywa i owoce. Produkty cieszą się dużą popularnością wśród naszych najmłodszych.
Aby podkreślić znaczenie zdrowego odżywiania nauczyciele w klasie I–III zorganizowali uczniom lekcje jak przyrządzić zdrowe śniadanie. Uczniowie przynieśli zdrowe produkty, by z nich wyczarować ciekawe, a przede wszystkim zdrowe kanapki i przekąski. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością w komponowaniu ciekawych prac. Następnie uczniowie usiedli przy stołach i wspólnie spożywali drugie śniadanie. Pogadanka na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia powinna dać do zrozumienia dzieciom, że dzięki niemu mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Własnoręczne przyrządzanie zdrowych przekąsek sprawiło uczniom wspaniałą zabawą, integrację podczas prac grupowych oraz zwiększyła ich świadomość na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.
Intensywny I semestr klas I-III
Pięć miesięcy I semestru minęło w mgnieniu oka. W klasach I-III odbyło się wiele
ciekawych imprez. Oto kilka z nich.
Jesteśmy uczniami pierwszej klasy
Wrzesień to wyjątkowy czas – czas magii Pasowania na Uczniów. Dla uczniów klas pierwszych
świętem był dzień 13.11.2024r. W tym dniu najmłodsi uczniowie szkoły byli bohaterami
okolicznościowej imprezy, zorganizowanej w Centrum Kultury dzięki współpracy z Dyrektor
Panią Anną Badecką. Spotkanie dzieci z wychowawcami z udziałem Dyrekcji Szkoły
Podstawowej Pani Stefanii Mireckiej i Pani Marzanny Sękalskiej oraz grona rodziców uczniów
przebiegało w niezwykłej atmosferze wzruszenia, które emanowało na scenie.
Klasowe Andrzejki
Andrzejki to czas wróżb i zabaw tanecznych. Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej mogli
wspólnie z wychowawcami wróżyć bawiąc się przy muzyce. Zabawie - w każdej klasie -
towarzyszyła muzyka w rytmie pop-dance. Taniec to doskonały czynnik integrujący zespół
klasowy. Uczniowie przebrani za ulubionych bohaterów bajek i filmów bawili się okazując
radość i zmęczenie z andrzejkowego szaleństwa.
Spotkanie z Mikołajem
Najbardziej oczekiwanym przez dzieci dniem w ciągu całego roku jest 6 grudnia. Spotkanie z
Mikołajem i magia Świąt Bożego Narodzenia to jedno z ważnych wydarzeń, szczególnie dla
najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej. Atmosfera oczekiwania na przybycie Mikołaja
udzieliła się wszystkim uczniom, którzy z entuzjazmem i radością powitali w szkole
wyjątkowego gościa.
Jasełka
Klasa 3a z wych. Barbarą Hamera i katechetką Marzeną Ławrowską przygotowała i wystawiła
„Jasełka". Pierwsze przedstawienie odbyło się 20 grudnia 2024 roku w Centrum Kultury dla
uczniów i nauczycieli klas I-III, dyrekcji, pracowników obsługi oraz rodziców i dziadków
uczniów 3a. Jasełka oraz wspólny śpiew kolęd wprowadziły wszystkich zebranych w radosny
nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Drugie przedstawienie miało miejsce również w Centrum
Kultury 6 stycznia 2025 roku na Święto Trzech Króli. Uczniowie wykazali się
profesjonalizmem aktorskim, a rodzice dopilnowali, aby nikogo nie zabrakło.
Bezpieczeństwo nie tylko na drodze.
W Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie uczniów najmłodszych klas z przedstawicielami
Komendy Policji w Nowej Soli. Spotkanie przebiegało z podziałem na grupy wiekowe. Zajęcia
miały charakter szkoleniowy, dostosowany do wieku dzieci. Uczniowie aktywnie uczestniczyli
w spotkaniu – mającym na celu podkreślenie roli przestrzegania zasad bezpieczeństwa w każdej
sytuacji dnia codziennego. Policjanci pogratulowali wszystkim młodym uczestnikom spotkania
wiedzy i zaangażowania.
Dzień Kropki
Międzynarodowy Dzień Kropki, ma na celu zachęcanie do kreatywności i uznanie, że każdy
ma potencjał, aby odcisnąć swoje piętno na swój własny, wyjątkowy sposób. Nauczyciele
zachęcają dzieci do eksperymentowania z różnymi formami sztuki, a także do dzielenia się
swoimi pomysłami i zachęcanie do współpracy.
Spotkania muzyczne
Uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej systematycznie w ciągu roku szkolnego uczestniczą
w spotkaniach muzycznych Lubuskiego Biura Koncertowego, organizowanych na deskach
Centrum Kultury pod hasłem "W krainie Pani Muzyki". Cykl spotkań obejmuje odkrywanie
dźwięków instrumentów muzycznych, poznanie bohaterów różnych krajów – ich kultury przez
pryzmat muzyki. Atmosfera koncertów udziela się licznej publiczności, która brawami żegna
artystów występujących na scenie. Ćwiczenia relaksujące umysł i ciało pozytywnie wpływają
na higienę zdrowia całego ciała.
Konkursy plastyczne
W ramach działań Szkoły Promującej Zdrowie oraz współpracy z Oddziałem Polskiego Czerwonego Krzyża w Nowej Soli uczniowie klas I-III w roku szkolnym 2024/2025 brali udział w konkursach plastycznych organizowanych przez Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża w Nowej Soli.
Celem konkursów było promowanie działań PCK oraz zdrowego stylu życia.
Tematyka konkursów:
* „105 lat PCK" - nagrodę zdobyła uczennica klasy 1a – Lena Kozłowska
* „Jemy zdrowo i kolorowo" - nagrodę zdobyła uczennica klasy 1a – Emilia Stachura
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Alina Szymczyk opiekun Klubu Wiewiórka
SPORTOWY TALENT ROKU
Mamy przyjemność poinformować, że uczennica naszej szkoły z klasy 2a
BONA RADKIEWICZ zdobyła I miejsce w 62 plebiscycie sportowym
ogłoszonym przez Gazetę Lubuską w kategorii Sportowy Talent Roku.
Bona ma 8 lat i tenis ziemny trenuje od 2 lat. Przez ten czas zdobyła 42 puchary z podium, z czego 24 zwycięstwa w turnieju rangi Tenis10.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Dbanie o zdrowie psychiczne
Uczniowie klas I-III w ramach zajęć podnoszących kompetencje emocjonalno- społeczne wykonali prace plastyczne dotyczące sposobów dbania o zdrowie psychiczne.
Walentynki
Dnia 14 lutego obchodzimy Walentynki, zwane też świętem zakochanych - ale nie tylko! To także okazja do celebrowania przyjaźni i koleżeństwa, co właśnie uczyniła klasa 7b. Uczniowie własnoręcznie wykonali dla swoich koleżanek i kolegów kartki walentynkowe, na których napisali miłe słowa dla adresata: za co go lubią, co w nim podziwiają i jakie są jego mocne strony. Dziewczynki przygotowały quizy i zabawy walentynkowe z nagrodami, a także upiekły babeczki i ciasteczka w kształcie serca. Było słodko i miło, a każdy dzięki dedykowanej specjalnie dla niego Walentynce poczuł się wyjątkowo :)
Wychowawczyni klasy 7B - Arleta Murzyn
4
Zapraszamy na Walentynkowe tańce
Na przerwie śniadaniowej godzina 10.35 w piątek 14 lutego na I piętrze ul. Kościelna 9
Opis działań doradztwa zawodowego I semestr
Doradztwo zawodowe w naszej szkole – podsumowanie I semestru roku szkolnego 2024/2025
Aktywnie wspieramy uczniów w wyborze przyszłej ścieżki kariery
Doradztwo zawodowe w naszej szkole działa prężnie i z pełnym zaangażowaniem wspiera uczniów w świadomym planowaniu ich przyszłości edukacyjno-zawodowej. W pierwszym półroczu zorganizowaliśmy wiele ciekawych inicjatyw, które miały na celu rozwijanie kompetencji, poszerzanie wiedzy o rynku pracy oraz inspirowanie do refleksji nad własnymi predyspozycjami i zainteresowaniami.
W październiku uczniowie klas ósmych mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniu organizowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze pod nazwą „Festiwal Zawodów”. Wydarzenie miało miejsce w hali widowisko- sportowej w Centrum Rekreacyjno- Sportowego w Zielonej Górze. Uczestnicy mogli skorzystać z różnych stref tematycznych, w tym strefy edukacji, strefy praktyk oraz strefy multimedialnej z goglami VR. Dostępne były również oferty pracy, prezentacje poszczególnych zawodów i usługi z zakresu doradztwa zawodowego. W przedsięwzięciu wzięło udział ponad 50 wystawców z województwa lubuskiego.
Poprzez udział w Festiwalu uczniowie mieli okazję lepiej poznać różne ścieżki edukacyjne i zawodowe, co może pomóc im w świadomym wyborze szkoły średniej lub branżowej oraz rozwoju przyszłej kariery zawodowej. Młodzież miała możliwość bezpośrednio zobaczyć, na czym polegają różne zawody, co pozwoliło uzyskać praktyczne spojrzenie na różne branże. Strefa multimedialna, w tym możliwość skorzystania z gogli VR, urozmaiciła naukę o nowoczesne technologie. Ponadto uczniowie mieli szansę nawiązać bezpośredni kontakt z przedstawicielami firm, zdobywając informacje o zawodach poszukiwanych na rynku pracy, ofertach praktyk i możliwościach dalszej edukacji. Uczestnictwo w wydarzeniu zdecydowanie było wartościowym doświadczeniem pomocnym w przygotowaniu się młodych ludzi do przyszłych wyborów zawodowych.
Kolejnym krokiem w rozwijaniu świadomości zawodowej naszych uczniów była wizyta klasy 7a w Urzędzie Miejskim w Bytomiu Odrzańskim. Młodzież miała możliwość poznania struktury urzędu, dowiedzenia się, jakie sprawy można tam załatwić oraz jakie kwalifikacje są potrzebne do pracy w poszczególnych wydziałach. Szczególne zainteresowanie wzbudziła prezentacja Strażnika Miejskiego, który opowiedział o specyfice swojej pracy i wyzwaniach, z jakimi się mierzy. Dyskusja była bardzo ożywiona, zwłaszcza wśród chłopców.
Podczas zajęć z doradztwa zawodowego, prowadzonych głównie w formie warsztatów, uczniowie klas 7 i 8:
✔ Rozwiązywali testy osobowościowe oraz kwestionariusze temperamentu, które pomogły im lepiej poznać siebie i swoje predyspozycje zawodowe.
✔ Pracowali w grupach, rozwijając umiejętność współpracy
✔ Uczyli się analizować swoje zainteresowania i mocne strony.
✔ Poznawali świat zawodów, oglądając filmy zawodoznawcze oraz dowiadując się o zawodach przyszłości i tych, które stopniowo odchodzą w zapomnienie.
✔ Zdobywali wiedzę o rynku pracy, instytucjach wspierających zatrudnienie oraz systemie edukacji w Polsce.
✔ Zapoznali się ze stronami internetowymi, portalami, bazami umożliwiającymi wyszukiwanie informacji o edukacji i rynku pracy, gdzie szukać oferty wszystkich szkół ponadpodstawowych w Polsce, jak korzystać z centralnej bazy ofert pracy.
Aby umożliwić uczniom stały dostęp do informacji o zawodach, rynku pracy i możliwościach kształcenia, w świetlicy szkolnej został stworzony punkt informacyjny. Dodatkowo na korytarzu szkolnym znajduje się tablica informacyjna z podstawowymi hasłami z zakresu doradztwa.
Przed nami jeszcze wiele godzin zajęć i inspirujących działań. Pomysłów na angażowanie uczniów w tematykę doradztwa zawodowego nie brakuje, a o kolejnych inicjatywach będziemy informować na bieżąco. Dążymy do tego, aby nasi uczniowie byli świadomi swoich możliwości i potrafili podejmować trafne decyzje dotyczące swojej przyszłości!
Warto również podkreślić, że treści programowe z zakresu doradztwa zawodowego dla klas I- VI, określane jako orientacja zawodowa, są systematycznie przekazywane na lekcjach edukacji wczesnoszkolnej, lekcjach z wychowawcami, przedmiotowych oraz w ramach pomocy psychologiczno- pedagogicznej. Dzięki temu już najmłodsi uczniowie zdobywają pierwsze informacje na temat różnych zawodów, rozwijają świadomość własnych zainteresowań i możliwości oraz stopniowo przygotowują się do podejmowania przyszłych decyzji edukacyjnych.
Opracowała: Ewa Górska- nauczyciel doradca zawodowy
4
Nabór do klas pierwszych Szkoły Podstawowej im. J. Wybickiego w Bytomiu Odrzańskim
UWAGA!
Rusza nabór do klas pierwszych Szkoły Podstawowej
im. J. Wybickiego w Bytomiu Odrzańskim
Od 12 lutego 2025 r. do 28 lutego 2025 r. należy składać wnioski
o przyjęcie dziecka do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Bytomiu Odrzańskim.Druki wniosków są dostępne od 10.02.2025r. na stronie internetowej szkoły www.szkolabytomodrzanski.edupage.org, w dzienniku elektronicznym „LIBRUS” (w zakładce organizacja szkoły, pliki szkoły) oraz w sekretariacie szkoły.
Wnioski wraz ze zdjęciem należy składać w sekretariacie szkoły przy
ul. Kościelnej 9 do dnia 28 lutego 2025 r. do godziny 15:00.Dyrektor Szkoły
Dbamy o zdrowie psychiczne
Dbamy o zdrowie psychiczne- jak sobie radzić z emocjami
W ramach „Dbamy o zdrowie psychiczne- jak sobie radzić z emocjami”, przeprowadzono rozmowy z uczniami podczas lekcji oraz na spotkaniach Szkolnego Koła Wolontariuszy, wspólnie ustalono, że aby dbać o zdrowie psychiczne należy:
- dbać o dobry sen i wypoczynek,
- zdrowo się odżywiać,
- unikać używek,
- myśleć pozytywnie,
- dużo się śmiać,
- uprawiać sport,
- mieć hobby,
- mieć dobre relacje z drugim człowiekiem, robić coś pożytecznego dla innych .
- Sportowcy z naszej szkoły polecajągry zespołowe, bo gra w zespole daje “dużo radościi, szczęścia, poznaje się dużo wspaniałych ludzi, którzy podielają pasje, którzy dają wsparcie oraz poczucie bezpieczeństwa. Sport uczy ich pokory, mają możliwość wyładowania negatywnych emocji w sposób akceptowalny, mogą odnosić sukcesy, a także nauczyli się godzić z porażką. Uczniowie w naszej szkole trenują na zajęciach pozalekcyjnych, w klubach sportowych: piłkę nożną, koszykówkę, piłkę ręczną, siatkówkę.Te osoby polecają powyższe sporty, a także taniec, zumbę, gimnastykę, akrobatykę, lekkoatletykę, jazdę konno, pływanie, judo, kickboxing jako sposób dbania o zdrowie psychiczne. Nie musi to być trening kardio, może to być: spacer, jazda na rolkach, na rowerze ważne żeby to robić systematycznie.
-
- Aby dbać o zdrowie psychiczne warto mieć zainteresowania, hobby, a uczniowie naszej szkoły polecają:
- śpiewanie w chórze,
- grę na instrumentach: pianino, trąbka, skrzypce,
- czytanie dobrej książki, gotowanie, pieczenie, słuchanie dobrej muzyki,
- - wędkarstwo, żeglarstwo,
- grę w szachy, bowiem ona daje radość, uczy koncentracji, opanowania, pokory.
- Wolontariusze z naszej szkoły maja inną receptę na zdrowie psychiczne:
- robić cos pożytecznego,
- nieść pomoc drugiemu człowiekowi. Elżbieta Lebiedowicz
Archiwum Aktualności